CASPER DAHL STENFELT

Casper Dahl Stenfelt, jeg er 33 år.

Min familie og jeg har boet i Taastrup de sidste 10 år, og som foruden jeg også tæller min kone samt vores 3 døtre på hhv. 12, 10 & 6 år. Til daglig arbejder jeg som pædagog i et af kommunens dagtilbud.

Min fritid bruges meget i den natur vi (stadigvæk) har tilbage i kommunen og desuden går en stor del af tiden med arbejdet som næstformand for skolebestyrelsen for mine døtres folkeskole. Derudover har jeg siden jeg var helt ung været aktiv i fagbevægelsen.

Jeg ønsker at Høje-Taastrup kommune skal være et godt sted at leve for alle borgere i kommunen, fra vugge til plejehjem. For vi kan gøre det meget bedre hvis vi vil!

Hvis jeg skulle være så heldig at opnå valg til byrådet, vil jeg kæmpe for at vi i kommunen investerer i fællesskabet frem for i mere beton i nye boligområder i kommunen.


3 ting jeg særligt vil kæmpe for:

Folkeskolen: Vores folkeskole er under massivt pres i disse år, elevtrivslen er dalende og flere og flere forældre fravælger vores folkeskole, for at vælger private alternativer til. Jeg vil kæmpe for en folkeskole, som emmer af trivsel og fællesskab, gode læringsmiljøer både for elever og ansatte og en folkeskole hvor alle elever kan trives på trods af at alle børn har forskellige forudsætninger for at lære.


Bedre dagtilbud: Som ansat i et dagtilbud ved jeg hvor stor betydning kvalitet og flere voksne har. Man går tit hjem fra arbejde med dårlig samvittighed fordi man ikke føler man har slået til. Jeg vil kæmpe for at vi får flere og faguddannede hænder i dagtilbuddene, så alle børn oplever at få den omsorg, tryghed, og mulighed for udvikling og læring som SKAL være i et dagtilbud.


Styrkelse af PPR og tidlig indsats: Vi får i disse år flere og flere børn og unge som har behov for støtte, både i hjemmet men også i skoler og dagtilbud. Jeg vil kæmpe for at vi styrker vores arbejde med forebyggelse og tidlig indsats endnu mere end vi gør i dag, så det i højere grad bliver lettere for familierne og vores dagtilbud og skoler at få den rette hjælp og støtte til arbejdet med de udfordringer barnet eller den unge måtte have.

Jeg håber DU vil stemme på mig for at give vores børn, unge og et stærkt fællesskab en stemme i byrådet.